

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 pF |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Leakage Current | 2 µA |
| Power Rating | 300 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Working Voltage | 1.25 V |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Peak Pulse Current | 20 A |
| Number of Channels | 2 |
| Breakdown Voltage | 5.9 V |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Element Configuration | Common Anode |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 3 V |
| Clamping Voltage | 15 V |
| Peak Pulse Power | 300 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Schedule B | 8536300000 |
| Voltage ESD Contact | 9 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 16 kV |
| Diode Capacitance | 220 pF |
Stock: 3677
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08400
Ext.Price$0.08400
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08400 | $0.08400 |
| 10 | $0.07572 | $0.75720 |
| 50 | $0.06826 | $3.41300 |
| 100 | $0.06133 | $6.13300 |
| 500 | $0.05510 | $27.55000 |
| 1000 | $0.05294 | $52.94000 |
| 3000 | $0.05086 | $152.58000 |
| 5000 | $0.04841 | $242.05000 |
